עקירת עץ

תוכן עניינים

עצים, אפילו אם הם גדלים על קרקע פרטית, זוכים להגנה בחוק. אף אחד לא יכול להחליט כך סתם שאם עץ מפריע לו אז פשוט עוקרים. עקירת עץ תיעשה אך ורק משיקולים כבדי משקל ורק אם התקבל היתר לביצוע מסוג זה.

מי יכול לבצע עקירת עץ

עקירת עץ תתבצע על ידי גורמים מוסכמים, אנשי מקצוע שיודעים כיצד לגשת לעץ ולבצע את החיתוך והעקירה בצורה מיטבית ונכונה. לרוב יהיו אלה גוזמים ועוקרים שקיבלו אישור לצורך העניין ממשרד החקלאות.

מי יכול לאשר עקירת עץ

ככלל, אישור לעקירת עץ יתבצע רק לאחר שפקיד יערות קיבל בקשה לצורך העניין. הפקיד הוא זה שיוכל לאשר או לא לאשר את ביצוע העקירה. עקירת עץ שנחשב לבוגר תאושר מטעמים ענייניים, כאשר לא ניתן להסתפק בחלופה פחות הרסנית כמו גיזום למשל. אפילו עקירה זהירה מתוך רצון לשתול את העץ במקום אחר עלולה לגרום למותו של העץ. אם נמצא כי סיבת העקירה איננה ראויה או שניתן להשיג את המטרה באמצעות גיזום או חיתוך של חלק מהענפים, הפעולה לא תאושר. במידה ותאושר העקירה, היא תתבצע על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בעקירת עצים או גיזום בצורה בטוחה, עם ציוד מתאים ותחת אישור המעיד על היותם גוזמים מקצועיים.

באילו מקרים ניתן לקבל אישור לעקירה

  1. לצרכי פיתוח ובניית בית – אם קיים מגרש שאושר לבנות עליו בית, עקירת עץ תאושר כאשר באותו המקום יש לבצע פעולת פיתוח. לא ניתן להפעיל דחפורים, מחפרנים או מנופים כאשר העץ או העצים מפריעים. אולם, במקרים מסוימים ניתן יהיה לבצע עבודות ללא עקירה של עצים סמוכים ולכך יש לשאוף.
  2. לצרכי פיתוח תשתיות – עקירת עץ עשויה להיות מאושרת לטובת פיתוח תשתיות שונות. אם צריכים להקים מבנה ציבורי, כאשר עומדים לסלול כבישים, לבנות צומת, להקים גדר הפרדה, לבנות מערכת רמזורים וכיוצא בזה, פקיד היערות ככל הנראה יאשר לעקור את העצים שמפריעים.
  3. סילוק עץ מסוכן – במידה ומאתרים עץ שעשוי להוות סיכון לסביבה, אפשרי כי תתקבל החלטה לעקרו. עץ מסוכן הוא כזה שהוא מעורער ועלול לקרוס ולפגוע בבית, ברכוש, בעוברים ושבים.
  4. שמירה על תשתיות – עץ שהמשך צמיחתו עלולה לפגוע בתשתיות חיוניות עשוי להיעקר כחוק. לדוגמא, אם העץ עלול לפגוע בקווי חשמל הוא ייחשב למכשול. חשוב להוסיף כי לפעמים ניתן לבצע פעולה יותר עדינה ופחות הרסנית.
  5. סילוק עצים חולים – עצים חולים שלא ניתן לטפל בהם ועלולים לגרום להדבקה עשויים להיות מסולקים. במספר מקומות בארץ, לדוגמא, נעקרו עצי דקל שנדבקו בשל טפיל שמאיים להשמיד עצים בריאים סמוכים.

 

 

עקירת עץ, פונים למקצוענים. הזמינו עוד היום גוזם עצים מוסמך מחברת איכות הגיזום. לפרטים השאירו פניה באתר או התקשרו: 0527761004

עקירת עץ

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!