לכרות עץ או איך לכרות עץ?

תוכן עניינים

מוסדות ציבוריים רבים ומועצות מקומיות נדרשות לעיתים לבצע כריתת עצים, כדי להתקדם בתכניות פיתוח שונות. כל החלטה על כריתת עץ בודד או מספר עצים תמיד מלווה בעצב קל, מאחר ועצים הם לא רק יפים ותורמים לסביבה, אלא גם מהווים משאב חשוב מבחינות רבות נוספות. למעשה, מסיבה זו הוחלט בישראל שכל כריתה של עץ בוגר תדרוש קבלת אישור ממשרד החקלאות או מהקרן הקיימת לישראל.

לכן, גם גורמים ציבוריים וגם אנשים פרטיים שרוצים לכרות עץ יחיד או מספר עצים, נדרשים לקבלת אישור ואינם יכולים לכרות עץ ללא אישור זה. בעזרת הבקרה הזו נשמרים העצים בישראל, ונמנעת כריתה המונית ובלתי מבוקרת של עצים לצרכים שונים.

סיבות לביצוע פרויקט כריתת עץ

בדרך כלל נוצר הצורך לכרות עץ כאשר ישנן תכניות פיתוח ובנייה בשטחים שיש בהם עצים, או כאשר מדובר בכריתה לצורך מניעת סכנה של קריסה של עצים. עצים רבים בישראל סובלים ממחלות ומכרסום אשר גורמים לכך שהם עלולים ליפול. בנוסף לכך, גם פגעי מזג האוויר, בעיקר בתקופת החורף, יכולים לגרום לסכנת קריסה של עצים, ולכן מתעורר הצורך לכרות אותם.

בשנים האחרונות נפוצה מאוד בישראל חיפושית בשם חדקונית הדקל, שמכרסמת מבפנים עצי דקל רבים ומסכנת אותם. עצי דקל הם עצים נפוצים למדי באזורים שונים, וכאשר הם סובלים מפגעים של חדקונית הדקל שאינם מטופלים בזמן, האופציה היחידה שנשארה היא לכרות את העץ.

האם ניתן לכרות עץ במדינת ישראל?

כאמור, כל מי שרוצה לכרות עץ צריך לקבל אישור רשמי לכך. גם אם העץ נמצא בשטח פרטי של אדם, או בשטח של רשות מקומית או גוף ציבורי – עדיין ישנו צורך לקבל את ההסכמה של פקיד היערות המקומי. החוק מחייב קבלת אישור בכל מקרה שבו רוצים לכרות עץ בוגר. על פי התקנות, עץ בוגר הוא עץ שגובהו הוא לפחות מטר ושלושים סנטימטר, ורוחבו לפחות 10 או 20 ס"מ. כל עץ בוגר שכזה נחשב לעץ מוגן, ולכן חובה לקבל אישור לכריתתו. קבלת האישור היא פשוטה יחסית, ובדרך כלל מתקבלת בהסכמה, במידה והרצון לכרות עץ נובע מסיבות סבירות והגיוניות. לצורך קבלת אישור זה יש לשלם אגרה בסך 48.5 שקלים, ולהגיש טופס שאותו ניתן להוריד בקלות מהאתר של קק"ל ושל משרד החקלאות.

לכרות עץ

כמה עולה לכרות עץ?

אם יש לכם צורך לכרות עץ שנמצא בשטח בבעלותכם, יש לדעת כמה עולה בדרך כלל ביצוע פעולה כזו. מחיר כריתת העץ יהיה תלוי במספר גורמים, כמו סוג העץ, גובה העץ, וכמה נוח להגיע אל הצמרת שלו. בנוסף לכך, אם נדרשת פעולת קשירה לענפים או שימוש במנוף לצורך הגעה לצמרת – מחיר הכריתה יעלה בהתאם. כדאי לקבל הצעת מחיר שמבוססת על בדיקה של השטח שבו עומד להיכרת העץ, לפני שמקבלים החלטה עם איזו חברת גיזום וכריתה לעבוד.

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!