כורת עצים

תוכן עניינים

עצים הם משאב לאומי חשוב במדינה שלנו, עוד משחר ימיה הראשונים. מבצעי נטיעות עצים רבים בוצעו על ידי הקרן הקיימת לישראל לאורך שנות קיום המדינה, ניטעו יערות וכן הושם דגש על שימור העצים באשר הם. בנוסף לכך שהם משאב לאומי, לעצים יש תפקיד חשוב בשמירה על רמת החמצן, מכיוון שהם פולטים חמצן במהלך מחזור הנשימה שלהם. לכן, כריתת עץ היא תמיד דבר מעציב, במיוחד כאשר ישנו קשר רגשי לעץ שנמצא בסביבתנו, דבר שקורה לא פעם.

מכיוון שעצים הם כה חשובים מבחינה סביבתית ולאומית, לא ניתן כיום לכרות אפילו עץ בוגר אחד, ללא קבלת אישור רשמי. את האישור ניתן לקבל מפקיד היערות במועצה המקומית או בעירייה בכל יישוב, והאישור מתקבל רק לאחר הגשת בקשה רשמית ומנומקת. כל כורת עצים שאותו תרצו לשכור לצורך ביצוע הפרויקט, ירצה לבחון את האישור שקיבלתם לכריתת העץ, ויבצע את העבודה רק לאחר שיהיה בטוח שמדובר בהליך חוקי. זאת גם מכיוון שכריתת עץ ללא אישור גוררת קנסות – גם למי שמצבע את הכריתה וגם ללקוח שהזמין את העבודה ושהעץ נמצא בשטחו.

כורת עצים

מה חשוב לדעת על תהליך כריתת עצים?

כריתת עצים היא תהליך מורכב למדי. בניגוד לפעולות של כורת עצים ביערות, שבהם ניתן בדרך כלל פשוט לנסר את חלקו התחתון של גזע העץ, ולתת לעץ לקרוס לקרקע בשלמותו, באזורים מיושבים לא ניתן לעבוד כך. כאשר מדובר בכריתת עצים בחצרות פרטיות, ברחובות, או במוסדות ציבוריים – יש לבצע את הכריתה בצורה זהירה, ולכן לא ניתן לכרות את העץ בשלמותו. לכן, השיטה המקובלת ביותר לכריתת עצים ביישובים היא על ידי טיפוס.

במהלך הטיפוס, כל כורת עצים נדרש לטפס על העץ ולהגיע לצמרת הגבוהה שלו. לאחר מכן הוא נדרש לקשור את הענפים, כך שלא יהוו סיכון בהמשך, ואז הוא מתחיל לנסר את הענפים ולגרום לנפילתם לקרקע. רק בשלב האחרון מבצע כורת העצים את הכריתה של הגזע, וכך מסתיים התהליך.

לאחר שהעץ כבר כרות, יש לפנות את הגזם שנותר על הקרקע בצורה מסודרת. בכל יישוב יש בדרך כלל נקודת איסוף עירונית שאליה ניתן להביא את הגזם. במקרים מסוימים, חשוב גם לתאם עם העיריה או המועצה המקומית את הפינוי כדי להימנע מקנסות מיותרים.  

כל כורת עצים צריך לעבוד על פי סטנדרטים גבוהים של בטיחות. זוהי הסיבה שנהוג לבצע קשירה של הענפים במהלך תהליך הכריתה. בנוסף לכך, חשוב שלאותו כורת יהיה ביטוח מסודר ושבמידה והוא עובד עם מנוף כדי לכרות את העץ, יהיה לו רישיון עבודה בגובה.

ישנן לא מעט חברות לכריתת עצים וגיזום עצים בישראל, וחברת "איכות הגיזום" היא מהמובילות שבהן. החברה מחזיקה צוותי כורתי עצים מנוסים ומיומנים, והיא מציעה את שירותיה למגוון סוגי לקוחות כבר מעל 20 שנה.  

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!