העתקת עצים

תוכן עניינים

אם התעורר אצלכם הצורך לבצע העתקת עצים בשטח הפרטי שלכם, כדאי לדעת כיצד מתבצע התהליך וכמה הוא עולה. העתקת עצים נדרשת לעתים גם על ידי בעלי שטחים פרטיים שיש בהם עצים, וגם על ידי רשויות מקומיות ומוסדות ציבוריים. בכל אחד מהמקרים האלה, חשוב לבצע את תהליך ההעתקה באופן מקצועי ומסודר, כדי למנוע נזק לעץ עצמו ולסביבתו, וכדי שיהיה ניתן לשתול אותו מחדש בהצלחה. לצורך ביצוע פרויקטים של העתקת עצים, חשוב לפנות לחברה מקצועית בתחום הגיזום וההעתקה של עצים, כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן.

מהי העתקת עצים?

העתקת עציםהיא פעולה שבה מוציאים עץ קיים (בכל גיל שהוא) מהקרקע שבה הוא שתול, ומעבירים אותו בשלמותו לקרקע אחרת. כך ניתן למעשה להעביר עצים בוגרים או צעירים ממקום אחד למשנהו. ההעתקה יכולה להתבצע למיקום קרוב, כמו מקום אחר באותה חצר או באותו שטח פרטי, וכן למיקום רחוק כלשהו. פעולת ההעתקה צריכה להיעשות בעדינות ובזהירות, כדי למנוע פגיעה לעץ עצמו. כאשר הפעולה מתבצעת באופן לא זהיר, עלול להיגרם לעץ ולשורשיו נזק שימנע את האפשרות לשתול אותו מחדש.

מתי נדרשת העתקת עצים?

יש כמה סיבות שכיחות לכך שמתעורר צורך לבצע העתקת עצים. הסיבה הראשונה היא שהעצים נמצאים במיקום המפריע לביצוע של תכניות בנייה ופיתוח כלשהן. סיבה זו מאפיינת שטחים ציבוריים או פרטיים, מאחר ותכניות פיתוח יכולות להתקיים בכל סוג של שטח. הדבר רלוונטי גם למועצות מקומיות ולעיריות שמעוניינות לקדם תכניות פיתוח, וגם ללקוחות פרטיים שישנם עצים בשטחם שמונעים ביצוע של תכנית פיתוח או ארגון מחדש כלשהי.

סיבה שכיחה נוספת היא הרצון להגן על קבוצת עצים מפני עץ חולה בסביבתם. העתקת העץ החולה מאפשרת מניעה של התפשטות המחלה שלו, וכך ניתן לעתים להציל עצים רבים מאותה מחלה. במקרים רבים מתבצעת גם העתקת עצים לצורך מיקום מחדש של עץ מסוים. בשנים האחרונות התופעה רווחת מאוד בכל מה שקשור להעתקה מחדש של עצי זית עתיקים, למשל.

תהליך הביצוע של העתקת עצים

תהליך ההעתקה דורש תכנון מחושב וקפדני. אם הוא יתבצע בצורה לא מתאימה, לא יהיה ניתן לשתול מחדש את העץ. לכן, בדרך כלל מבצעים גיזום של ענפי העץ ברמה כלשהי, כדי להקל על ההעברה. לאחר מכן יש לבצע חפירה עמוקה סביב העץ. החפירה העמוקה תאפשר להוציא כמה שיותר מן השורשים של העץ ביחד איתו, וכן העתקה של חלק מהאדמה שאליה היה רגיל במיקום המקורי שלו. לאחר החפירה, מוציאים את העץ עצמו מהקרקע בעזרת סוגים שונים של מכשור כבד, ורק לאחר מכן ניתן להעביר אותו ולשתול אותו מחדש בקרקע שהוכנה לכך מראש.

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!