גיזום עצים בישראל

תוכן עניינים

ארץ ישראל התברכה במיני עצים רבים. לפני שנפרט כמה עובדות מעניינות אודות עצים בישראל ראוי לתת את הדעת על החשיבות הרבה שלהם. בזכות העצים הירוקים, הפחמן הדו חמצני הופך לחמצן שאנו נושמים. הצל שהעצים מביאים מוריד את טמפרטורת הסביבה. עצים רבים לא רק נותנים צל אלא גם נותנים לנו פירות יפים למאכל. לטייל בשדרה מוצלת בעיר או בחורשה בכפר, כל זה ממלא את הלב שמחה ונינוחות נעימה.

מדוע מרבית העצים בארץ ירוקים תמיד

בישראל מיני עצים רבים, חלקם גבוהים וחלקם נמוכים, חלקם ילידי הארץ מדורי דורות וחלקם הגיעו הנה לאורך השנים, על ידי החלוצים, מתיישבים שונים, גורמים במשרד החקלאות, חקלאים ואחרים. מרבית עצי ישראל נחשבים לירוקים תמיד. הם נקראים ירוקי עד ונדמה שהעלים שלהם אף פעם לא נושרים. למעשה, תמיד ישנה תחלופת עלים, אך היא לא נעשית בבת אחת. כלומר, העלים לא נוטים לנשור כולם, בסתיו או בחורף. רק מעט עצים בארץ עוברים תהליך ידוע של שלכת. תהליך שבו העלים משנים את צבעים, לעיתים מאדימים ואז נושרים. נשירת העלים באזורים קרים מלווה, בדרך כלל, במעין תנומת חורף. עצים נשירים בדרך כלל צומחים במדינות קרות כגון אירופה. בישראל, מזג האוויר חם בדרך כלל ולכן, העצים יכולים ליהנות מהשמש ולהישאר ירוקים בקיץ ובחורף.

עצים בישראל

העץ שנותן את השמן הכי בריא

בין המגוון הרחב של עצים בישראל, תופס את העין אחד המינים העתיקים ביותר בארצנו. עץ הזית הוא אחד משבעת המינים שבהם התברכה ארץ ישראל. ענף הזית מסמל את השלום מאז סיפורי נוח והמבול וכיום, שמן הזית גם ידוע כאחד השמנים הבריאים והמומלצים ביותר. השמן מעולה למאכל, מתאים מאוד לתיבול ואף משמש לשימושים רבים ברפואה העממית.

הזית משגשג באין ספור אזורים בארץ – הוא גדל בגליל ובמישור החוף, באזור ירושלים ואפילו כיום פורח גם בדרום ובנגב. מדובר בצמח שיכול להאריך ימים ולהגיע לאריכות שנים בצורה שלא תיאמן. בנוסף, אם מניחים לזית לצמוח באופן חופשי, הוא יכול להגיע לגבהים מרשימים ביותר (10 – 15 מטר ויותר). אפשר להכריז שזהו העץ הלאומי של ישראל – הוא מופיע בסמל המדינה. על פי ההערכות, בארץ מעל רבע מיליון דונם של העץ המכובד הזה.

רימונים ואלונים בישראל

הרימונים מברכים אותנו בכל ראש השנה. בממוצע ברימון מספר גרעינים הדומה למצוות (תרייג מצוות) אך ידועים רימונים שבהם מספר כמעט כפול (מעל אלף!). הרבה עצי פרי גדלים בארץ, תפוזים ותפוחים וחרובים ועוד. אך יש גם עצים בישראל שאחראים יותר לנוף היפה ופחות לפירות טובים למאכל. האלון המצוי, אלון התולע ואלון התבור הם ממיני האלונים הידועים בארץ. בעבר היו יערות אלונים עצומים בישראל וכיום הם עדיין משגשגים בשמורות טבע. הפירות, הבלוטים, משמשים למאכל למינים רבים של בעלי חיים.

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!