גיזום שיחים

תוכן עניינים

גיזום שיחים

יש לכם חצר או גינה? צורת טיפוח חיונית עוברת דרך גיזום. אבל הגיזום עשוי להיות פעולה רצינית, שמחייבת ידע, תשומת לב וניסיון, אם רוצים שהתוצאה תהיה מיטבית.

גיזום של צמחים מביא עימו תועלות שונות. אך גיזום שיחים צריך להתבצע בצורה נאותה וגם בעונה הנכונה. אם מבצעים את הגיזום בצורה שגויה ובזמן הלא נכון, הצמח עלול להיפגע, לעיתים בצורה בלתי הפיכה. גיזום של שיחים צריך להתבצע באמצעות כלי עבודה ייעודיים. למשל על ידי מזמרה ידנית ורק במידת הצורך, משתמשים בכלים חשמליים או נטענים. לפני הגיזום צריך להביא בחשבון את עונת השנה, את סוג הגיזום שרוצים לבצע, את התוצאות הרצויות והשפעת הגיזום על יתר חלקי השיח ואף על צמחייה בסביבתו.

גיזום למטרת נוי

יתכן שנראה לכם ברור מדוע צריך לגזום שיחים, אך יתכן שאתם מכירים רק חלק מהתמונה. חשוב להבהיר כי סיבה טובה ראשונה לביצוע גיזום שיחים היא לצורך נוי. הגיזום של השיח מעניק לו חזות נאה ומטופחת. בגינה פרטית או בפארק, חוסר גיזום מספק גורם לצמחים לגדול ללא בקרה ובצורה שנראית חסרת נוי.

גיזום לשיפור הבריאות

צמחים, עצים ושיחים שגוזמים לא רק נראים מטופחים יותר אלא גם יכולים להיות בריאים יותר. כמובן, גיזום שיחים על מנת לשמור על בריאותם צריך להתבצע בצורה נאותה. גיזום בררני מסייע להסיר חלקים לא בריאים, חולים או רגישים. אפשר לומר שמשאירים את העלים והענפים בצורה מספקת על מנת שהצמח יישאר בריא אך גם לא חשוף לנזקים. גיזום בררני עוזר לשיח להישאר יציב גם בעונה הקרה ובזמן של רוחות עזות. באמצעות הגיזום מסירים חלקים שנדבקו במחלה כך שמונעים את המשך התפשטות המחלה לשיחים או לצמחים סמוכים ולענפים חדשים. גיזום למטרת בריאות גם מסייע לאור השמש להגיע לחלקים שונים של השיח. הדבר מעודד צמיחה טובה ובריאה, עם התחדשות נכונה.

גיזום שיחים זה הרבה יותר מחיתוך

לכאורה, גיזום של שיחים זה פשוט חיתוך של קצוות שנראים מיותרים או לא רצויים. למעשה הגיזום הנכון צריך להתבצע בהתאם לסוג השיח, בצורה נכונה ולא פוגענית. חיתוך של ענפים של השיח בצורה בלתי מבוקרת מביאה תוצאות לא רצויות. צריך לדעת כמה לחתוך ומה להסיר. לעיתים הגיזום יתבצע לצורך קיצור ענפים מסוימים ולפעמים המטרה תהיה עידוד של צמיחה בכיוון או כיוונים רצויים יותר. במקרים מסוימים, צריך לבצע את הגיזום בצורה מסיבית, במידה וחלק מהצמח חולה או מנוון. צריך להיזהר בפעולה כזאת, כדי שלא להזיק יותר מאשר להועיל.

גיזום לסיוע בפריחה

גיזום שקדני של שיחים ושל צמחים יכול לסייע לצמח לפרוח ולצמוח טוב יותר. גיזום בררני נבון ונכון יכול לסייע לענפים הנכונים לפרוח. השיח מקבל מראה יותר עשיר ופורח והגינה כולה נראית יפה יותר.

תפריט נגישות

התקשר עכשיו!